12 Mar Brak komentarzy admin Doradztwo , ,

Dzieci dają mnóstwo radości, powodują że dom tętni życiem, a życie rodziny jest nieustającą przygodą. Każdy dom powinien być odpowiednio przygotowany na dzieci, powinien być dla nich bezpieczny, ale też zorganizować im miejsce do spania, zabawy i relaksu. Niezwykle ważnym miejscem dla każdego malucha, jest jego pokój. Taki pokój potrzebują już najmniejsze dzieci, od początkowych chwil życia. Każde maleństwo musi mieć swoje własne miejsce do spania i zabawy, nawet jeśli początkowo opiekunowie wolą mieć maluszka blisko siebie, to odrębny pokoik można już dla niego zaaranżować i spędzać z nim tam czas w trakcie dnia. Im szybciej maluch przyzwyczai się do spania w swoim pokoju, tym lepiej.
Pokój dziecięcy jest specyficznym miejscem, powinien być przytulny i ładnie urządzony. Powinno w nim być mnóstwo barw, bo zwłaszcza dla najmniejszych dzieci, stymulacja kolorami jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju. Pokój dla dzieci by był funkcjonalny i praktyczny, powinien być wyposażony we właściwe meble. Wszystkie elementy wyposażenia do pokoju dziecięcego, powinny mieć właściwe atesty. Najlepiej by były wyprodukowane z bezpiecznych i ekologicznych materiałów, bo dzieci w szczególności te najmłodsze mają zwyczaj wkładania rozmaitych rzeczy do jamy ustnej. Nie może więc im to zaszkodzić, jeśli poliżą łóżeczko, czy będą chciały spróbować szafki. Niezwykle ważnym zagadnieniem jest także wytrzymałość mebli w pokoju dziecięcym i ich stabilność. Żeby polepszyć bezpieczeństwo dziecka w pokoju, dobrze jest każdy mebel przykręcić dodatkowo do ściany. Takie działanie pozwoli uniknąć ryzyka przewrócenia się szafy albo łóżka na dziecko. Jednym z najistotniejszych mebli dla najmłodszych dzieci, jest łóżeczko. Ten mebel ma zapewnić maluszkowi zdrowy i spokojny sen, być miejscem gdzie będzie mogło zregenerować siły. Łóżeczko w pokoju niemowlęcym, powinno pasować do pozostałych mebli. Z tego powodu najbardziej opłaca się sprawić dziecku gotowy zestaw, w którym znajdzie się łóżko dopasowane do wieku pociechy, szafa i komoda na ciuszki i pieluszki, komoda kąpielowa oraz przewijak. Meble do pokoju dla dziecka są urocze. Często ozdobione są bajkowymi postaciami, kolorowymi rysunkami i grafikami. Utrzymane są w jasnej i ciepłej kolorystyce, co sprawia, że taki pokój dziecięcy jest miły i słodki.
W pokoju dla dzieci nie powinno też zabraknąć właściwego oświetlenia, nie za ciemnego ale też nie zbyt jaskrawego a także rozmaitych, dziecięcych akcesoriów. Do nich należą gadżety do kąpieli i pielęgnacyjne, zabawki, wygodne fotele, w których będzie można malucha karmić lub utulić przed snem, czy radio, w którym będzie można włączać maluchowi kołysanki. To jak zaaranżuje się pokój dziecięcy, zależy w głównej mierze od opiekunów. W inny sposób aranżuje się się pokój dla chłopca, inaczej dla dziewczynki, jeszcze inaczej dla wspólny dla dwójki dzieci. Trzeba także brać pod uwagę wiek pociechy, jego potrzeby i charakter. Pokój dziecięcy powinien być urządzony z sercem, dlatego każda część wyposażenia powinna być starannie zaplanowana. Warto spożytkować na to sporo czasu, rozplanować każdy kąt w pokoju, tak by maluszek czuł się wspaniale w takim otoczeniu, by było wyciszone i zadowolone. Sprawi to, że i rodzice będą mogli się beztrosko cieszyć macierzyństwem i nowym życiem w powiększonym gronie.