Przychodzi taki moment, że dziecko wyrasta z łóżeczka i trzeba urządzić mu pokój od nowa. W określonym wieku około 2-3 lat zaczyna iść w ślady rodziców. To oni są dla niego wzorem. Chłopcy pragną być najczęściej jak ich ojcowie, a dziewczynki jak ich matki. W związku z tym ich pierwsze zainteresowania pokrywają się zwykle z zainteresowaniami i zajęciami rodziców. Jeżeli tata uwielbia grzebać w samochodzie, to jego dziecko także się tym interesuje. Zwykle zawód uprawiany przez rodziców jest także interesujący dla dziecka, więc maluchy bawią się grając role swoich opiekunów. Nie trwa to wiecznie. Z czasem odkrywa własne zainteresowania, niezależne od pasji dorosłych, szczególnie gdy zaczyna okres dorastania demonstruje swoją samodzielność, która także wyraża się w wystroju pokoju.

Wystrój pokoju małego stróża prawa i strażaka
Dziecko zafascynowane zawodem policjanta ochoczo będzie spędzać czas na zabawie w pokoju urządzonym w stylu stróża prawa. Może być to pokój małego szeryfa albo policjanta. Jego elementem będzie łóżko przypominające samochód policyjny, a także dywan obrazujący policjantów i rabusiów lub drogę otoczoną zabudowaniami ze znakami drogowymi. Na ścianie nieodzowne nalepki ścienne, które mogą obrazować policyjny samochód, sylwetki policjantów, czy sygnalizację świetlną. Pokój małego strażaka można wyposażyć w łóżko imitujące samochód strażacki. Dla rodzeństwa sprawdzi się tu łóżko piętrowe, posiadające drabinkę przypominającą tą w strażackim wozie.

Urządzenie pokoju małego miłośnika zwierząt
Świat przyrody, a zwłaszcza zwierzęta ciekawi dzieci. Warto wspierać to zainteresowanie i zorganizować dla nich wnętrze pokoju w którym dotrzymywać mu będą towarzystwa rozmaite gatunki zwierząt, w postaci naklejek na ścianach, dywanów, zasłon, czy też pościeli. Pokój dziecka urządzony w stylu surwiwalowym może być źródłem kształtowania kreatywności i zabawy w atrakcyjne przygody. Elementem takiego pokoju może być namiot, który przyniesie maluchowi namiastkę przygody. Można wykorzystać także drabinki i liny. Nie może zabraknąć także lornetki, przez którą dziecko obserwować będzie zwierzęcych mieszkańców lasów. Nieodzowne będą także pluszaki, imitujące rozmaite gatunki zwierząt, które także staną się częścią wystroju i zabawy dziecka. Częścią wyposażenia takiego pokoju może być również hamak, rozwieszony między dwoma ścianami.

Tak naprawdę wspaniały pokój dla dziecka to taki, który dziecko będzie miało możliwość urządzić samodzielnie. Ważne by stworzyć dziecku również miejsce na ekspresję, w postaci tablicy na której będzie mogło gryzmolić kredą. Wspólne kupowanie gadżetów do pokoju może być cudowną zabawą. Projektowanie pokoju oraz późniejsze zakupy w sklepie meblowym to może być piękne wspomnienie. Jeżeli jest się obdarzonym wyobraźnią, a do tego ma się zdolności konstruktorskie, pewne części wyposażenia można stworzyć we własnym zakresie. Niezwykle popularne stało się tworzenie wspólnie z dziećmi projektów pluszaków, które później są w szczegółach odwzorowywane, niezależnie od proporcji. Taka przytulanka będzie z pewnością najważniejszym elementem w pokoju, z którym dziecko nie będzie miało ochoty się rozdzielać. Pokój dla dziecka i jego wystrój jest istotny, ale nawet najpiękniejszy nie zastąpi wspólnej zabawy i spędzania w nim czasu z rodzicami.