15 sty Brak komentarzy admin Doradztwo

Kwiaty balkonowe to nie tylko wyjątkowa ozdoba i przedłużenie aranżacji wnętrz. To przede wszystkim sposób na stworzenie przyjemnej strefy relaksu. Jak dobrać kwiaty na balkon, by zachwycały przez długi czas? Podpowiadamy!

Kwiaty całoroczne na balkon

Jeśli zależy Ci, aby balkon wyglądał atrakcyjnie przez cały rok, koniecznie postaw na kwiaty całoroczne. Istnieje wiele gatunków roślin, które nawet w mroźne dni cieszą oko żywą zielenią. Wśród nich króluje piękny, ciemnozielony bluszcz pospolity, którym możesz opleść balustradę lub puścić go na stylowej, drewnianej kracie umieszczonej przy ścianie. Roślina lubi zacienione stanowiska, dlatego świetnie odnajduje się pod balkonowym zadaszeniem. Innymi polecanymi roślinami całorocznymi na balkon są różnorodne iglaki: cyprysik, miniaturowy świerk biały oraz jałowiec.

Istnieją też odmiany, których owoce potrafią zachować swój piękny wygląd nawet pomimo pierwszych mrozów. Jeśli chcesz, by przez długi czas Twój balkon zdobiły piękne, ogniste kuleczki, postaw na irgę karłowatą. Drobne, czerwone kiście będą ożywiać przestrzeń nawet zimą. Liście rośliny również długo zachowują swój głęboki kolor. Ostatnio dużą popularnością cieszą się również różnego rodzaju trawy. Jeśli umieścisz je pod zadaszeniem, powinny utrzymać swój ciekawy wygląd przez całą zimę. Warto wybrać trawę pampasową, proso rózgowate czy ostnicę mocną.

Pamiętaj, że również rośliny całoroczne potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed mrozem. Zadbaj o izolację donicy za pomocą specjalnej agrowłókniny czy folii bąbelkowej, które możesz dodatkowo przykryć na przykład liśćmi lub kamyczkami. Dzięki temu zagwarantujesz roślinom odpowiednie warunki do wegetacji, a jednocześnie uzyskasz ciekawy efekt aranżacyjny. Nie zapominaj też o zapewnieniu im wilgoci, nawadniając je zwłaszcza w wietrzne, suche dni.

Jakie kwiaty na balkon na wiosnę?

Pierwsze wiosenne tygodnie to idealny czas, by ukwiecić balkon barwnymi roślinami. Jakie niewymagające kwiaty na balkon sprawdzą się najlepiej? Wśród polecanych gatunków znajdują się między innymi barwinek pospolity, który można sadzić zarówno w słońcu, jak i cieniu oraz półcieniu. Wczesną wiosną można sadzić wytrzymałe kwiaty cebulowe: narcyzy, hiacynty, krokusy czy przebiśniegi. Najlepsze warunki zapewnią im duże skrzynie, które pozwolą długo utrzymać wilgoć. Nieco później, w połowie maja, nadchodzi idealny moment na zasadzenie popularnych, barwnych pelargonii, begonii, nietuzinkowych lwich paszczy czy aksamitek.

Jakie wybrać kwiaty na bardzo słoneczny balkon?

Słoneczne stanowiska uwielbiają takie kwiaty, jak koleus Blumego, który pięknie wypełnia przestrzeń balkonowych rabat. Na bardzo słonecznym balkonie dobrze odnajdą się także: pelargonia angielska, werbena ogrodowa, petunia, surfinia, lawenda, lobelia, gazania lśniąca czy nemezje. Pomimo swojej wysokiej odporności na promienie, kwiaty wymagają odpowiedniego przygotowania podłoża. Najlepszym sposobem na uchronienie ich przed przegrzaniem jest umieszczenie sadzonek w jasnych pojemnikach i obłożenie korą, która pomoże utrzymać odpowiednie nawilżenie gleby. Największą wytrzymałość na suszę oraz upał wykazują gatunki, takie jak heliotropy, portulaka wielokwiatowa oraz wilczomlecze.

Jakie kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny?

Eksponowany na wiatr i promienie słoneczne balkon to nie lada problem dla miłośników barwnych rabat. Na szczęście istnieją gatunki, które dobrze znoszą takie warunki. Należą do nich między innymi pelargonie rabatowe (ale nie zwisające) oraz wszelkie rośliny o niskim i zwartym kwiatostanie: begonia stale kwitnąca, aksamitki, macierzanka czy rojnik. Można z nich tworzyć wyjątkowe skalniki, które dzięki swojej zwartej formie przetrwają nawet silne podmuchy wiatru. Warto mieć na uwadze, że mocno nasłonecznione, a jednocześnie wietrzne stanowiska wymagają szczególnego podejścia do nawadniania roślin. Należy więc skrupulatnie monitorować poziom wilgoci gleby. Na wietrznym balkonie doskonale odnajdą się też różnorodne zielone krzewy miniaturowe, które dodatkowo osłonią kwiaty przed podmuchami. Na słonecznym balkonie sprawdzą się sosny, żywotniki, modrzewie czy jodły.

Kwiaty wiszące na balkon

Niepodważalną królową balkonowych, zwisających aranżacji jest petunia. Jej barwne kwiaty tworzą wyjątkowy kwiatostan, pięknie wypełniając przestrzeń. Kwitnie przez całe lato, podobnie jak: pelargonia zwisająca, surfinie, werbena zwisająca, fuksja czy lobelia przylądkowa. Wśród mniej popularnych, ale zachwycających gatunków znajdują się chabrowa scaevola z urokliwymi, drobnymi kwiatami, komarzyca idealna do uzupełnienia aranżacji o ciekawą, zwisającą zieleń, a także sanwitalia rozesłana czy biała sutera. Pamiętaj, że tego typu rośliny nie tolerują dobrze silnych podmuchów, dlatego najlepiej rozwijają się na słonecznych, ale słabo eksponowanych na wiatr stanowiskach.

Ukwiecony i zielony balkon to ostoja spokoju i idealne miejsce do wypoczynku. Warto pomieszać kwiaty kwitnące tylko wiosną czy latem z roślinami całorocznymi, by cieszyć się piękną, balkonową aranżacją mimo zmieniających się pór roku.

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na stronie https://budujemytutaj.pl/porady-ogrodnicze/.