12 mar Brak komentarzy admin Doradztwo ,

Temat odpowiedniej aranżacji pokoju dla dziecka zajmuje przyszłym rodzicom sporo czasu. Ważne żeby pomyśleli o właściwej funkcjonalności pomieszczenia, to znaczy rozstawieniu mebli i kupieniu takich, które będą użyteczne i posłużą maluchowi również gdy wyrośnie z okresu niemowlęctwa. Mimo, że istnieją meble charakterystyczne tylko dla pokoju niemowlaka i niełatwo je potem wkomponować w przestrzeń, to komody, czy kanapy przy łóżeczku dziecka warto wybrać z myślą o późniejszym czasie, gdy łóżeczko ze szczebelkami zostanie wyparte przez zwykłe dziecięce łóżko.

Istotny jest wybór właściwego koloru ścian. Nie chcemy przecież wiele razy go przemalowywać, z tego powodu warto zdecydować się na neutralne kolory pastelowe, które są odpowiednie dla każdej kompozycji. Ponadto nie jest istotne czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec beże i bielone szarości, a także delikatne żółcie idealnie sprawdzą się w pokoju każdego dziecka. Maluchy szybko rosną i meble z wieku niemowlęctwa takie jak przewijak, czy łóżeczko muszą pójść w kąt. Dobrze jest jednak zdecydować się na wyposażenie wnętrz, które będą zawsze pasowały. Szezlong z poduchami ustawiony w pokoju dziecka w pobliżu łóżeczka może pozostać elementem jego aranżacji. Gdy maluch podrośnie będzie miało gdzie posadzić swoich przyjaciół np. na imprezie urodzinowej. Podobnie warto wybrać szafę przesuwną, która będzie mogła służyć dziecku sporo lat.

Elementem aranżacji, który w prosty sposób można zamienić są naklejki na ścianach. W obecnych czasach można nabyć wodoodporne, które dodatkowo nie pozostawiają śladów, w rozmaitych wzorach i rozmaitej kolorystyce. Geometryczne wzory zawsze się sprawdzą i są ponadczasowe, a ponadto rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Można w pokoju swojej pociechy powiesić też „ścianę myśli”, pod postacią tablicy kredowej, na której maleństwo będzie mogło rysować i gryzmolić do woli, a gdy będzie starsze wykorzysta ją jako notesik i przypomnienie o istotnych rzeczach albo miejsce, na którym zapisywać będzie ulubione sentencje.

Ważną kwestią, kiedy maluch wyrośnie z łóżeczka jest kupno większego łóżka. Kiedy nie ma się ograniczeń finansowych można oczywiście zdecydować się na fikuśne łóżka w kształcie samochodów albo zamków. Niemniej jednak taki model posłuży dziecku parę lat i szybko z niego wyrośnie. Jeśli chce się aby łóżko było użyteczne na dłużej, dobrze kupić konwencjonalny, ponadczasowy model. Łóżko z drewna sprawdzi się zarówno w pokoju dziecka jak i nastolatka. Elementem wyróżniającym może być atrakcyjna narzuta na łóżko, np. z bohaterami ulubionych filmów rysunkowych, czy komiksów. Starsze dziecko może wymienić taką narzutę, np. na taką z emblematem ulubionego klubu piłkarskiego czy wizerunkiem ulubionego zespołu. Niewielkie dodatki mogą zupełnie odmienić wnętrze bazujące na standardowych, drewnianych meblach.

Interesującym elementem zarówno dla mniejszych jak i większych dzieci będzie tapeta 3 D, która pobudzać będzie twórcze myślenie i kształtować wnętrze. Atutem takiego rozwiązania jest możliwość jej pokrycia farbą. Na podłogę warto położyć dywan, na którym małe dziecko beztrosko będzie się bawić. Możemy zdecydować się na motywy baśniowe, godząc się z faktem, że w przyszłości dywan trzeba będzie komuś oddać lub postawić na zdobienia, które sprawdzą się także w pokoju starszaka.